חד גדיא. 13 עצות לימים שבפתח.

בעלי עסקים יקרים, מצאתי לנכון לשלוח לכם כאן כמה מילים כדי לעזור לצלוח את המשבר שבפתחנו. מי כמוני יודע כמה נזק נגרם לכם.

ככלל, שימרו על ההווה – אתם חייבים לשמור על המשכיות עסקית וזה אומר לחפש דרכים להתגבר על הפער התזרימי או במילים פשוטות, לחשוב כיצד מכניסים יותר כסף לעסק?

בהווה ניתן לשקול את הדברים הבאים:

 1. ככלל אל תתפתו לשבת ולא לעשות כלום. גיוון ויצירתיות הם שם המשחק. אם צריך לשנות את המודל העסקי שלכם אל תהססו לעשות זאת.
 2. כנסו לאתר רשות המיסים לאזור האישי ובידקו זכאות. עד כה אישרו לכ-80,000 בעלי עסקים ואולי גם אתם תזכו.
 3. זכרו כי ניתן שלא לשלם ארנונה במשך שלושה חודשים.
 4. בדקו זכאותכם למענקים והלוואות.
 5. אל תתפתו להלוואות שיש בהן מינוף גבוה מדי.
 6. אל תתפתו להחזיר צ'קים או לא לעמוד בהתחייבויות שלכם. זכרו כי המשבר הזה יגמר מתי שהוא ואתם תיאלצו לעמוד אל מול אלה שלא שילמתם להם.
 7. אם יש לכם הלוואות ארוכות טווח כולל משכנתאות בקשו מהבנק לדחות את ההחזרים לתקופה קצרה. לא יגרם נזק אם חודשי התשלום "יזוזו" קדימה בשלושה חודשים.
 8. תעשו תכנית. תסגרו את עצמכם בחדר ותכתבו תכנית לשלושת החודשים הקרובים. בתכנית תחשבו על מאפייני הענף שלכם בכלל, ועל מאפייני העסק שלכם בפרט. לדוגמא נסו לבדוק מה עושים מתחרים. בתכנית הזאת תבנו שני תרחישים: תרחיש אחד בו המשבר נגמר תוך חודש ותרחיש פסימי יותר בו המשבר יגמר בעוד שלושה חדשים. אני מבקש מיכם רק דבר אחד: תכתבו בה נתונים אמתיים ולא סיפורים שאתם מספרים לעצמכם. כך מתמודדים בשעת משבר.
 1. תבדקו כל יום את התכנית ותראו אם היא מתאימה למצב. אל תהססו לשנות אותה אם הנתונים משתנים.
 2. אם ניתן אל תדחו תשלומים.
 3. תנסו להיכנס לשיתופי פעולה. אם אתה בעל מסעדה במרכז העיר שתף פעולה למשלוחים עם מטבח מזון מחוץ לעיר. נצלו את היתרונות של שתי הפירמות.
 4. אל תתפתו להחזיר צקים או לא לעמוד בהתחייבויות שלכם. יחד עם זאת קצצו בכל ההוצאות שניתן תוך התנהלות לפי התרחישים שיצרתם.
 5. שימרו ככל הניתן על מוסר התשלומים. זכרו כי המשבר הזה לא נעוץ בהתנהלות עסקית גרועה או במצב כלכלי כושל. זה משבר חברתי שרק משליך על המצב הכלכלי וזה אומר שברגע שהמצב החברתי  (התגברות על הנגיף) יהיה שפיר או אז המצב הכלכלי יואץ במהירות שיא כלפי מעלה.

וההיגד ה-14 – אל תהססו לפנות אלי בכל שאלה. 🙂